Transport autobusowy dla niepełnosprawnych

Przewoźnicy PKS w Polsce posiadają bardzo zróżnicowany tabor samochodowy, niestety poszukiwanie autokarów na trasach międzynarodowych lub międzymiastowych dalekobieżnych przystosowanych dla osób na wózkach inwalidzkich, z góry skazane jest na porażkę... Obowiązuje zasada, że należy radzić sobie samemu podczas wsiadania do pojazdu, jednakże w wielu przypadkach można liczyć na pomoc kierowcy lub współpasażerów. W PKS obowiązuje również wykaz ustawowych ulg dotyczących cen biletów za przejazd, zarówno dla pasażera jak i jego opiekuna.

Alternatywą dla Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej mogą być prywatne firmy przewozowe, jednakże przystosowanie autokarów dla osób niepełnosprawnych nie jest spotykane... Wyjątkiem jest prywatny przewoźnik - PolskiBus, którego tabor (większość autokarów jest niskopodłogowa) umożliwia osobie na wózku dostanie się do autobusu, swobodny transfer na siedzenie (2-3 miejsca siedzące) lub podróż bezpośrednio na wózku inwalidzkim (jedno miejsce), wózek podczas jazdy zabezpieczony jest przyczepami podłogowymi a pasażer zabezpieczony jest również pasami bezpieczeństwa. Wiele małych prywatnych firm posiada autokary, wyposażone w windy dla wózków inwalidzkich. Podczas planowania podróży należy starać się uzyskać informację o możliwości skierowania takiego właśnie pojazdu na trasę. Istnieje także możliwość rezerwacji takiego pojazdu dla zorganizowanych grup. Szczegółowe informacje na temat takich ofert przedstawiam w innej części bloga.

W wielu miastach w Polsce oferowane są autobusy niskopodłogowe, skierowane na trasy w obrębie miasta lub w najbliższych okolicach. Dzięki niskiemu poziomowi pokładu, dodatkowym rampom wjazdowym, funkcji przyklęku autobusu podczas wsiadania, specjalnie przystosowanym siedzeniom dla osób niepełnosprawnych - ta forma podróżowania, w wielu miastach jest najlepszym sposobem przemieszczania się. Należy mieć nadzieję, że również na trasach międzymiastowych komunikacja stanie się równie przyjemna i bezpieczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz