piątek, 3 listopada 2017

Co dalej z ulgą komunikacyjną dla niepełnosprawnych? Zapadła ważna decyzja


Zgodnie z uchwaloną w 2010 roku ustawą o zbiorowym transporcie publicznym od 1 stycznia 2017 roku miał zacząć obowiązywać brak refundacji zniżek w środkach transportowych np. dla studentów, osób niepełnosprawnych i seniorów w niedotowanych połączeniach – głównie autobusowych, ale też w części kolejowych - większość busów, dalekobieżne połączenia autobusowe oraz część połączeń kolejowych, np. Słoneczny Kolei Mazowieckich i ekspresy PKP Intercity. Większość komercyjnych przewoźników wnioskowało wtedy o przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów. Efektem było wyznaczenie nowej daty, przypadającej na 1 stycznia 2018 roku. Jednak nadal nie rozwiązano głównego problemu związanego ze zmianą przepisów - tj. w myśl nowych przepisów, ustawowe zniżki na przejazdy będą obowiązywać tylko w przewozach o charakterze użyteczności publicznej. O tym, które przewozy będą miały taki charakter, zadecydować mają samorządy. Jednak te nadal nie przygotowały wymaganych przez ustawę planów transportowych. Efektem tego jest kolejne przesunięcie o rok daty, od której zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, tj. na 1 stycznia 2019 roku.

Warto dodać, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapewnia o kontynuacji obowiązywania ulg dla wyżej wymienionych grup pasażerów, od 1 stycznia 2019 zmieni się jedynie sposób redystrybucji środków publicznych na refundację kosztów przejazdów. Tutaj można przeczytać więcej odnośnie planowanych zmian.

1 komentarz:

  1. No jestem ciekaw jak to będzie wyglądać czyli 2018 rok będzie takim rokiem zmian jeśli chcą przed styczniem 2019 zdążyć.

    OdpowiedzUsuń