wtorek, 18 grudnia 2018

PKP PLK: Wszystkie stacje kolejowe w Polsce będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Ważna zapowiedź spółki!


Ponad 120 stacji i przystanków jest wyposażonych w informacje w alfabecie Braille’a. Tylko w tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umieściły takie udogodnienia na 29 obiektach. Ponadto PLK konsekwentnie dostosowują stacje i przystanki do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a zgodnie z zapowiedziami to nie koniec unowocześniania infrastruktury kolejowej pod kątem potrzeb tej grupy pasażerów.


Zwiększanie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami to montaż wind, platform przyschodowych oraz pochylni, umieszczanie czytelnego oznakowania - w tym w alfabetecie Braille’a, ścieżki naprowadzające, dotykowe pasy bezpieczeństwa, poręcze, antypoślizgowe płyty, a także montaż nowoczesnych systemów informacji pasażerskiej.

Jak poinformowała PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obecnie na polskich stacjach zainstalowanych jest 547 urządzeń, w tym: 340 wind, 161 platform przyschodowych, 38 schodów ruchomych i 8 chodników ruchomych. Ponad 120 stacji i przystanków jest wyposażonych w informacje w alfabecie Braille’a. Tylko w tym roku PKP PLK S.A. umieściły takie udogodnienie na 29 stacjach - Lubanie, Nieszawa Waganiec, Turzno, Łuczyce, Grybów, Ostrów koło Radymna, Zaborów Błonie, Markuszowa, Niziny, Kołobrzeg, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Włoszczowa Północ, Morąg Kolonia, Sośnica, Rzeszów Zachodni, Bielsko Biała Lipnik, Bielsko Biała Leszczyny, Bielsko Biała Mikuszowice, Wilkowice Bystra, Kowalów, Radów, Laski Lubuskie, Górzyca, Ługi Górzyckie, Namyślin, Boleszkowice, Mieszkowice, Bielin oraz Gorzów Wielkopolski Wschodni. Takie informacje umieszczane są najczęściej na poręczach, ścianach i panelach znajdujących się przy windach.


Jak zapewnia spółka celem inwestycji zaplanowanych przez PLK na kolejne lata jest zmodernizowanie i przystosowanie wszystkich stacji do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Są one realizowane w ramach wieloletniego Krajowego Programu Kolejowego (KPK), który obowiązuje do 2023 roku. Środki przeznaczone na ten cel to ponad 66 mld złotych.

Źródło informacji: plk-sa.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz