piątek, 27 kwietnia 2018

Kultowa Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa już wkrótce będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Początek modernizacji jeszcze w tym roku!


Ciesząca się ogromną popularnością, jedyna czynna kolej wąskotorowa w województwie lubelskim - będzie zmodernizowana. Celem prac jest m.in. przywrócenie połączenia z Nałęczowem, zwiększenie atrakcyjności kolejki dla turystów, unowocześnienie całej infrastruktury - a co najważniejsze dostosowanie obiektów oraz wagonów kultowej "Nadwiślańskiej" do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym na wózkach inwalidzkich.


Popularność Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej z roku na rok jest coraz większa i z tego powodu samorząd powiatu opolskiego w porozumieniu z gminami Karczmiska, Nałęczów, Poniatowa i Wąwolnica postanowił zainwestować niemałe środki - bo aż ponad 8 mln zł, w jej modernizację. Planowany jest m.in. remont mostów, wiaduktów, torowiska, budowa stacyjek plenerowych w Opolu Lubelskim, Niezabitowie, Wąwolnicy, Kęble i Nałęczowie. Ponadto " - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w 2020 roku Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa pojedzie do Nałęczowa" - zapowiadają zarządcy kolejki. Planujący modernizację nie zapomnieli o turystach z niepełnosprawnościami - liczne obiekty Nadwiślańskiej KW oraz trzy wagony zostaną przystosowane dla osób mniej mobilnych - w tym poruszających się na wózku inwalidzkim.

Wszystkie prace zaplanowane są na lata 2018 - 2020, więc na efekt końcowy przyjdzie nam jeszcze odrobinę poczekać.

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 r. w majątku rodziny Kleniewskich. Początkowo tworzyły ją drewniane tory, po których kursowały specjalne konne zaprzęgi, transportujące buraki cukrowe z pól folwarku Polanówka do cukrowni „Zagłoba”. Dziś trasa kolejki przebiega przez najbardziej urokliwe i atrakcyjne miejsca tej części województwa lubelskiego. Cała linia liczy obecnie ponad 50 km, znajduje się na niej 11 stacji kolejowych. Pociąg regularnie pokonuje trasę Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Podróż wieńczy ognisko na leśnej polanie. Kolejka kursuje w każdą niedzielę od maja do października. Turyści korzystający z jej walorów, poza samą podróżą, mogą liczyć na wiele dodatkowych atrakcji - w tym np. "kino pod chmurką", warsztaty fotograficzne, zloty fanów motoryzacji, festiwal pieczonego ziemniaka.


Źródło informacji: rynek-kolejowy.pl, kazimierzdolny.pl, nadwislanskakolejka.pl / Zdjęcie: nadwislanskakolejka.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz