wtorek, 8 maja 2018

Koniec z opłatami za przejazd psów asystujących w pociągach PKP Intercity. To ważne udogodnienie dla niepełnosprawnych podróżnych!


Tuż przed weekendem majowym, jeden z największych polskich przewoźników kolejowych - PKP Intercity, przestał pobierać opłaty za przejazd psów asystujących. To bardzo ważna zmiana dla osób z niepełnosprawnościami i jednocześnie znaczące odciążenie finansowe.


Jak informuje serwis Rynek Kolejowy - od 26 kwietnia osoby z niepełnosprawnością podróżujące pociągami PKP Intercity mogą bez dodatkowych opłat zabrać w podróż certyfikowanego psa asystującego. Potwierdziła to Agnieszka Serbeńska, rzeczniczka przewoźnika i jednocześnie wyjaśnia o jakie psy chodzi - "Pies asystujący to specjalnie wyszkolony pies, którego nauka w certyfikowanym ośrodku trwa nawet kilka lat. Proces szkolenia i wydawania certyfikatów jest regulowany prawnie za pomocą art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity Dz. U. 2011 r. Nr 127 poz. 721) wraz z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz. U. z 2010 r. Nr 64, poz. 399). Pies taki podczas swojej pracy jest odpowiednio oznaczony – najczęściej posiada specjalną kamizelkę. – Jest to zatem grupa bardzo dokładnie wyszkolonych psów, posiadających specjalne, umocowane urzędowo certyfikaty. Nie należy mylić takiego psa z innymi psami udzielającymi wsparcia osobom z niepełnosprawnością, także wyszkolonymi, ale nie posiadającymi takich certyfikatów."

O czym trzeba pamiętać, żeby skorzystać z tej możliwości? Wystarczy mieć ze sobą podczas podróży certyfikat, potwierdzający status psa asystującego oraz jego aktualne świadectwa szczepienia, o które konduktor może poprosić podczas kontroli biletów.


Zmiana ta oznacza istotne korzyści finansowe dla niepełnosprawnych podróżnych - do tej pory certyfikowane psy asystujące mogły być przewożone na podstawie biletu na przewóz psa, którego koszt wynosił 15,20 zł.

Źródło informacji: rynek-kolejowy.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz