poniedziałek, 17 września 2018

86 nowoczesnych niskopodłogowych Mercedesów od kilku dni kursuje po ulicach Krakowa!


Największa w historii dostawa autobusów dla MPK Kraków stała się faktem. Kilka dni temu na ulice miasta wyjechało 86 nowoczesnych i niskopodłogowych pojazdów Mercedes-Benz Citaro. Autobusy wyposażono w rozwiązania zmniejszające emisję szkodliwych substancji oraz w konieczne udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów. Zakup nowego taboru został sfinansowany ze środków unijnych.


Wszystkie zakupione autobusy są niskopodłogowe, posiadają specjalnie wydzielone miejsce dla osób podróżujących na wózku inwalidzkim, wyposażone są w nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z tablic elektronicznych i głosowego zapowiadania przystanków. Ponadto posiadają klimatyzację, monitoring, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą płatniczą, a także porty USB do ładowania smartfonów.

Nowym zakupem MPK Kraków pochwalił się na swoim Facebook'u.


To nie jedyne zalety nowego taboru. 56 pojazdów spełnia najwyższe europejskie normy Euro 6, zaś w 30 autobusach po raz pierwszy w Polsce zastosowano nowatorskie rozwiązanie hybrydowe dedykowane dla autobusów miejskich Mercedes-Benz. Polega ono na wspomaganiu silnika spalinowego specjalnie dedykowanym silnikiem elektrycznym, który współpracuje bezpośrednio z dwoma dodatkowymi superkondensatorami magazynującymi energię odzyskaną w procesie hamowania. To rozwiązanie pozwala na oszczędności paliwa, a co za tym idzie, na jeszcze większą redukcję emisji szkodliwych substancji. 

Każdy z autobusów liczy ponad 12 m i jest w stanie przewieźć do 85 pasażerów (28 miejsc siedzących, w tym część w przedniej części dostępna z "poziomu niskiej podłogi"). Od piątku 14 września pojawiły się na liniach: 123, 128, 143, 168, 208, 204, 220.


Warto przypomnieć, że dostawa 86 nowych pojazdów, to tylko część wielkich zakupów MPK Kraków zaplanowanych na ten rok - w całym 2018 roku na ulicach Krakowa pojawi się 160 nowych ekologicznych autobusów, m. in. w lipcu miejski tabor wzbogacony został o 38 autobusów przegubowych. W najbliższych tygodniach do Krakowa przyjadą jeszcze m.in. autobusy hybrydowe firmy Volvo (12 sztuk) oraz autobusy do obsługi tele-busa (3 sztuki) - wszystkie dostępne także dla niepełnosprawnych pasażerów.

Źródło informacji: mpk.krakow.pl, krakow.wyborcza.pl / Zdjęcie: mpk.krakow.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz: