środa, 26 września 2018

Podróżni mogą już korzystać z pierwszego zmodernizowanego peronu na stacji Gdańsk Główny


Polskie Linie Kolejowe zakończyły pierwszy etap modernizacji stacji Gdańsk Główny - podróżni mogą korzystać już z peronu nr 2. Ważnym efektem prac za ponad 73 mln zł jest większa dostępność stacji dla osób z niepełnosprawnościami, jednak na razie nie dla wszystkich.

Lista udogodnień dla niepełnosprawnych podróżnych obejmuje pokrycie peronu antypoślizgową nawierzchnią, zamontowano ścieżki naprowadzające dla osób niedowidzących i niewidomych, na peronie będą również tablice z informacjami napisanymi alfabetem Braille’a, dojście na peron ułatwią dwie windy w przejściach podziemnych, a także schody ruchome, zamontowane zostaną tablice o przyjazdach i odjazdach pociągów, zintegrowane z komunikatami głosowymi. Dodatkowo peron został podwyższony i poprawiono jego oświetlenie.


Jak informuje Dziennik Bałtycki osoby z niepełnosprawnością ruchu, w tym poruszające się na wózku inwalidzkim, muszą niestety uzbroić się w cierpliwość - według zapowiedzi windy w przejściach podziemnych uruchomione zostaną do końca 2018 roku, zaś dwie pary ruchomych schodów zaczną działać w przyszłym roku, gdy zakończą się prace w przejściach podziemnych prowadzących na perony. Do końca tego roku zaczną także funkcjonować tablice dynamicznego Systemu Informacji Pasażerskiej.

PKP Polskie Linie Kolejowe zadbały także o zachowanie historycznych walorów gdańskiej stacji. Ponad stuletnia zabytkowa wiata z 1901 roku została poddana renowacji. Oświetlenie, słupy oraz brukowana nawierzchnia nawiązują do historycznego wyglądu peronów. Odrestaurowano pochodzące z początku ubiegłego wieku schody kamienne i barierki. Prace prowadzone na peronie przebiegały pod okiem konserwatora zabytków.

Jeszcze we wrześniu rozpocznie się kolejny etap prac, który obejmie peron nr 1. Przebudowa stacji Gdańsk Główny zwiększy dostępność do kolei oraz komfort podróży mieszkańców i turystów. Pasażerowie korzystać będą z dwóch podwyższonych nowoczesnych peronów, dostępnych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zakończenie inwestycji planowane jest w styczniu 2020 roku.


Inwestycja na stacji Gdańsk Główny jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu brutto wynosi ok. 73,4 mln zł, a kwota dofinansowania to ok. 51 mln zł.

Źródło informacji: plk-sa.pl, dziennikbaltycki.pl / Zdjęcie: plk-sa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz