wtorek, 4 grudnia 2018

PKP Intercity szkoli drużyny konduktorskie w zakresie obsługi pasażerów z niepełnosprawnościami


85 procent pracowników PKP Intercity przeszło specjalistyczne szkolenia z zakresu obsługi pasażerów z niepełnosprawnościami. To ponad 1,5 tysiąca osób! Szkolenia dotyczą pracowników drużyn konduktorskich i mają na celu poprawę komfortu podróży tej grupy pasażerów. Zajęcia prowadzone są przez Fundację Integracja.


Szkolenia rozpoczęły się w październiku - jest to kontynuacja zeszłorocznego cyklu. Warsztaty prowadzone są przez trenerów Fundacji Integracja w czterech miastach: Gdyni, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Według zapowiedzi przewoźnika pracownicy będą aktualizować swoją wiedzę w tym obszarze co 4 lata.

Podczas zajęć drużyny konduktorskie uczestniczą w warsztatach, które obejmują prezentacje filmów, dyskusje oraz symulacje. Wiedza teoretyczna dotyczy między innymi rodzajów niepełnosprawności, a także stereotypów z nimi związanych oraz trudności napotykanych w trakcie podróży. To także nauka komunikowania się z osobami o szczególnych potrzebach i savoir-vivre. W części praktycznej jednym z elementów jest np. zadanie z wykorzystaniem gogli symulujących wadę wzroku spowodowane przez zaćmę, jaskrę czy retinopatię cukrzycową. 

Jak informuje przewoźnik szkolenia są dopełnieniem kompleksowych działań na rzecz poprawy komfortu podróży osób z niepełnosprawnościami. Oprócz tego na kolei prowadzone są liczne prace modernizacyjne - istniejącej infrastruktury oraz posiadanego taboru. Według planów do 2023 roku wszystkie pociągi PKP Intercity będą posiadały konieczne udogodnienia dla tej grupy pasażerów.


Pierwsze efekty działań są już widoczne - od stycznia do października 2018 roku pociąg wybrało prawie 55 tys. pasażerów z niepełnosprawnościami. To niemal 60% więcej niż w tym samym okresie 2017 roku.

Źródło informacji: intercity.pl / Zdjęcie: wikimedia.org

1 komentarz:

  1. Jestem bardzo ciekawa jak to wyjdzie w praktyce. Mam wrażenie, że niestety Państwo nie zapewnia zbyt wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Sama na co dzień pracuję z takimi osobami, serdecznie polecam przejrzeć stronę z akcesoriami, które ułatwiają życie zwłaszcza osobom starszym klik

    OdpowiedzUsuń