czwartek, 19 października 2017

Na jaką pomoc może liczyć niepełnosprawny pasażer w pociągu PKP Intercity?


Niemal każdy podróżny podczas planowania przejazdu koleją zastanawia się na jaką pomoc może liczyć, zarówno podczas podróży, jak i wsiadania/wysiadania z pociągu, a także przemieszczania się po dworcu. Od 1 października 2017 PKP Intercity udostępniło pełen, precyzyjny i kompletny wykaz usług, jakie świadczone są w przypadku niepełnosprawnych podróżnych. Zatem, na jaką pomoc możemy liczyć?

Po pierwsze przewoźnicy kolejowi mają obowiązek umożliwić znalezienie połączenia obsługiwanego przez pociąg posiadający udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością i osób o ograniczonej sprawności ruchowej – za pośrednictwem Infolinii, strony internetowej, w kasie biletowej lub w pociągu. Podczas podróży gwarantowana jest pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu do/z pociągu oraz wskazanie miejsca w pociągu i pomoc w jego zajęciu. Dodatkowo pracownicy składu pomogą wnieść bagaż, jednak nie cięższy, niż 20 kg. Dodatkowo pasażer niepełnosprawny może liczyć na wskazanie zakresu udogodnień i zasad bezpieczeństwa, pozwalających na sprawne i bezpieczne poruszanie się po pociągu, informowanie o położeniu pociągu i stacji docelowej oraz umożliwienie skorzystania z usług cateringu (o ile jest dostępny w pociągu). W przypadku sytuacji awaryjnej pracownicy kolei mają obowiązek udzielić pomocy w dostaniu się do komunikacji zastępczej.

Należy także pamiętać o kilku ważnych szczegółach w zakresie rozmiarów i wagi wózka - PKP Intercity przygotowało szczegółowy wykaz maksymalnych parametrów wózka, po przekroczeniu których podróż nie będzie możliwa. Dodatkowo w przypadku stanu zdrowia wymagającego specjalistycznej pomocy, wykraczającej poza standardowy zakres pomocy udzielanej przez przewoźnika, np. świadczenie pomocy opiekuńczo-pielęgniarskiej lub umożliwienie korzystania w trakcie podróży z urządzeń podtrzymujących życie, kolej sugeruje wybranie innego środka transportu. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz