środa, 24 stycznia 2018

Niespodziewana awaria aż sześciu pociągów Pendolino. Na tory wyjechały zastępcze składy, nie wszystkie dostępne dla niepełnosprawnych


Aż osiem połączeń Express InterCity Premium, obsługiwanych przez pociągi Pendolino, zostało dziś zastąpionych innymi, starszymi składami wagonowymi. Powodem tej sytuacji jest niespodziewana i jednoczesna awaria sześciu składów. Powody do niepokoju mają szczególnie niepełnosprawni podróżni, ponieważ nie wszystkie zastępcze pociągi są dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Co jest powodem tej sytuacji? Jak podaje portal Rynek Kolejowy wszystkie uziemione Pendolino mają uszkodzone podwozia, najprawdopodobniej przez tłuczeń znajdujący się na torowiskach. Pociągi wyglądają jakby zostały ostrzelane, w podwoziu można zobaczyć wybite dziury, poprzerywane izolacje i wbite w poszycie kamienie. Informację oficjalnie potwierdziła rzecznik prasowa PKP Intercity Agnieszka Serbeńska. Trwa dokładne sprawdzanie pociągów.


Poniżej lista składów zastępczych z informacją o dostępności dla niepełnosprawnych pasażerów. Wszystkie zmiany obowiązują od dziś, tj. 24 stycznia, i będą obowiązywały do odwołania.

EIP 4502 relacji Bielsko Biała Główna – Gdynia Główna - w składzie pociągu brak wagonu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz wagonu gastronomicznego.

EIP 5404 relacji Gdynia Główna – Bielsko Biała Główna - w składzie pociągu brak wagonu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz wagonu gastronomicznego.

EIP 4100 relacji Bielsko Biała Główna – Warszawa Wschodnia - w składzie znajduje się wagon przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.

EIP 1402 relacji Warszawa Wschodnia – Bielsko Biała Główna - w składzie znajduje się wagon przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.

EIP 4506 relacji Bielsko Biała Główna – Gdynia Główna - w składzie znajduje się wagon przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.

EIP 5400 relacji Gdynia Główna – Gliwice - w składzie znajduje się wagon przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.

EIP 4504 relacji Gliwice – Gdynia Główna - w składzie znajduje się wagon przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.

EIP 1400 relacji Warszawa Wschodnia - Bielsko Biała Główna - w składzie znajduje się wagon przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Przypomnę, że PKP Intercity posiada 20 składów Pendolino, jednak w chwili obecnej dostępnych do ruchu było 18 - reszta jest serwisowana, po dzisiejszej awarii pozostało 12 składów i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy uszkodzone pociągi wrócą na tory. Dodatkowo, zgodnie z informacją od PKP Intercity - "- Pasażerowie, którzy odbyli podróż w składach zastępczych mają prawo do złożenia reklamacji. Podstawą do uznania takiej reklamacji jest zachowanie biletu. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. - Reklamację można złożyć korespondencyjnie, wysyłając ją na adres siedziby PKP Intercity, w każdej kasie biletowej sprzedającej bilety PKP Intercity lub poprzez formularz reklamacyjny na stronie Intercity.pl". Źródło informacji: businessinsider.com.pl

1 komentarz:

  1. Na prawdę dziwny zbieg okoliczności że aż 6 pociągów w tym samym czasie uległo awarii, na moje to mogło być tak że ktoś z zewnątrz pomógł tym pociągom trochę.

    OdpowiedzUsuń