czwartek, 18 października 2018

ZTM Lublin pożegnał ostatnie wysokopodłogowe autobusy. "To koniec pewnej epoki"


Świetna wiadomość dla niepełnosprawnych użytkowników autobusowej komunikacji miejskiej w Lublinie. Od kilku dni po ulicach miasta kursują wyłącznie pojazdy niskopodłogowe, a ostatnie cztery wysokopodłogowe Jelcze 120M zostały wycofane z ruchu. Na stronie ZTM Lublin można przeczytać - "to koniec pewnej epoki w lubelskiej komunikacji miejskiej" i trudno się z tym nie zgodzić.


Jak poinformował lubelski ZTM do floty pojazdów komunikacji miejskiej dołączyło 8 fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów marki Ursus, które zostały skierowane do obsługi linii nr 3, 6, 13, 34 i 45. Dostawa tej partii wozów jest jednoznaczna z wycofaniem z ruchu ostatnich wysokopodłogowych autobusów i od teraz do ruchu kierowany będzie tylko i wyłącznie tabor niskopodłogowy.

Zakupione autobusy to fabrycznie nowe 12-metrowe Ursusy, spełniające najwyższą normę emisji spalin Euro VI. Ponadto pojazdy są niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, monitorowane i klimatyzowane. Na wyposażeniu autobusów znajdują się również biletomaty z możliwością płatności kartą, bramki liczenia pasażerów oraz cztery podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Jak chwali się ZTM sukcesywne inwestycje w tabor znacznie poprawiły komfort i jakość podróży komunikacją miejską w Lublinie. Doskonałym tego dowodem są poniższe statystyki.

- 100% ogólnej liczby taboru stanowią pojazdy niskopodłogowe
- 90% ogólnej liczby taboru stanowią pojazdy monitorowane
- 87% ogólnej liczby taboru stanowią pojazdy z zapowiedzią głosową 
- 79% autobusów to pojazdy posiadające normę emisji spalin Euro 5 i Euro 6
- 73% ogólnej liczby taboru stanowią pojazdy wyposażone w biletomaty
- 70% ogólnej liczby taboru stanowią pojazdy klimatyzowane


Trzeba dodać, że ZTM Lublin planuje kolejne zakupy - w najbliższej przyszłości najprawdopodobniej rozstrzygnie się postępowanie na zakup 20 elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą do ładowania. Kolejne przetargi na dostawę odpowiednio 7 i 5 elektrobusów zostaną ogłoszone jeszcze z końcem roku. 

Źródło informacji: ztm.lublin.eu

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz