wtorek, 16 stycznia 2018

Darmowy przejazd taksówką dla osoby niepełnosprawnej i seniora? Trwają prace nad nowym pomysłem warszawskiego ratusza


Czy osoby niepełnosprawne i seniorzy będą mieli zagwarantowane przez miasto darmowe przejazdy taksówką? Jesienią ubiegłego roku na taki pomysł wpadł Poznań - finansuje dwa kursy w miesiącu dla 70-latków. Za darmo mogą pojechać np. do lekarza czy urzędu. Podobny projekt szykuje kolejne polskie miasto!

Mowa o Warszawie, gdzie za sprawą radnego PO Daniela Łagi - napisał interpelację do prezydent miasta w tej sprawie, planowane jest wprowadzenie takiej właśnie usługi. Darmowe przejazdy taxi byłyby uzupełnieniem oferowanego przez stolicę specjalistycznego transportu dla osób niepełnosprawnych, specjalnie detykowanymi do tego celu busami, z tymże, taksówki przeznaczone by były dla osób na tyle sprawnych, które nie muszą korzystać z busów z windami dla wózka, a jednocześnie mają problemy z samodzielnym podróżowaniem po mieście, np. komunikacją miejską.


Radny otrzymał odpowiedź z ratusza, z której wynika, że pomysł jest zasadny i urząd rozważa wprowadzenie takich rozwiązań w Warszawie - „Aktualnie analizowane są różnego typu modele, które pozwolą objąć usługą osoby starsze oraz z niepełnosprawnością, niewymagające transportu specjalistycznego. Ponieważ jest to nowa inicjatywa, będzie ona wymagała zaangażowania nieplanowanych środków z budżetu Warszawy. Pracujemy nad wprowadzeniem preferencyjnych przejazdów taksówkami dla osób z niepełnosprawnością, które byłyby rozszerzeniem obecnego transportu specjalistycznego, jaki zapewniamy. Chodzi np. o osoby, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie zawsze muszą z niego korzystać. Rozważamy też to, by tym udogodnieniem objąć starszych seniorów. Taksówkami mogliby jeździć np. niewidomi bądź niedowidzący, którzy nie muszą podróżować busem z podnośnikami. W ich przypadku tańsze niż zamówienie takiego pojazdu z kierowcą i opiekunem na pewno będzie wysłanie taksówki."

Na razie rozważany jest pomysł na wzór Poznania, jednak nie wiadomo jeszcze, jakie rozwiązania zostaną zaproponowane. Pozostaje mieć nadzieję, że wejdą w życie :) Źródło informacji: warszawa.wyborcza.pl

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa oferta. U nas w Katowicach w tych taksówkach www.taxirondo.com.pl także można uzyskać bardzo atrakcyjne rabaty na przejazdy z kartą stałego klienta lub przy zamówieniu przez telefon aż 25%.

    OdpowiedzUsuń