czwartek, 12 kwietnia 2018

Po 13 latach przerwy do Buska-Zdroju wracają pociągi. Trasę będą obsługiwać nowoczesne pojazdy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych


Znakomita wiadomość dla kuracjuszy i turystów planujących wypoczynek w Busku-Zdroju! Po 13 latach przerwy do tej popularnej miejscowości uzdrowiskowej wracają pociągi - realizowane będą kursy na trasie Kielce-Busko. Przejazdy obsłuży nowoczesny tabor przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Jak informuje serwis Onet.pl pierwszy pociąg wyruszy z Kielc w kierunku Buska-Zdroju już 30 czerwca i będzie kursował do 2 września - w każdą sobotę i niedzielę. Pociąg będzie rozpoczynał trasę na stacji Kielce i będzie się zatrzymywał m.in. na przystankach w Sitkówce-Nowinach, Brzezinach, Włoszczowicach i Busku-Zdroju. Podróż będzie trwała około 53 minut. Dwa odjazdy z Kielc zaplanowano na godz. 10.52 i 19.16, a wyjazd z Buska-Zdroju na godz. 12.00 i 20.28.

O wznowieniu połączenia kolejowego na trasie z Kielc do Buska-Zdroju poinformował m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.Do obsługi połączeń przeznaczone zostaną nowoczesne składy posiadające udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. Wartymi odnotowania są także plany ułatwiające dostanie się z dworca do centrum miasta - jak informuje burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora "- Rozpoczęliśmy już prace porządkowe w obrębie dworca i rejonu organizowania komunikacji, która zapewni wszystkim pasażerom dowóz bezpośrednio do sanatoriów, ale również dla tych, którzy jeden lub dwa dni będą chcieli spędzić w Busku." W planach jest także przedłużenie linii kolejowej do samego centrum Buska "– Rozmawiamy o tym, żeby z pieniędzy jeszcze z tej perspektywy unijnej zaprojektować przedłużenie linii kolejowej do miasta. Dzisiaj właściwym punktem wydaje się to dworzec PKS. Jeżeli ta dokumentacja projektowa powstanie szybko, to myślę, że pieniądze i możliwości na realizację tego połączenia także pojawią się w najbliższym czasie" - zdradził Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.


Niestety pomysłodawcy wznowienia połączenia nie przewidzieli dosyć istotnej kwestii - spora część turnusów rozpoczyna się w robocze dni tygodnia, więc weekendowe połączenia nie będą raczej oblegane przez przyjeżdżających i wyjeżdżających z Buska kuracjuszy. Życzmy sobie także, by pociągi pojawiły się na tej trasie nie tylko w okresie wakacji.

Źródło informacji: Onet.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. tylko w okresie wakacji...dla kuracjuszy tylko w weekendy...hahahha dobre sobie .A po wakacjach Busko-Zdroj nie istnieje ,nie ma juz tej miejscowosci....?Tylko w wakacje przyjezdzaja kuracjusze?A mlodziez nie dojezdza do szkol do Kielc ,a mieszkancy nie dojezdzaja do pracy,buskowianie do wojewodztwa?Chyba nie nie bo jezeli Busko istnieje jeszcze po 2 wrzesnia to pewnie jest tak bogatym miasteczkiem,ze wszyscy maja samochody .

    OdpowiedzUsuń