wtorek, 20 listopada 2018

PKP Intercity: Wszystkie pociągi będą dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich. Ważna zapowiedź przewoźnika!


PKP Intercity konsekwentnie realizuje największy program inwestycyjny w historii spółki - "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji". Zostanie on wdrożony do końca 2023 roku, a jego całkowita wartość to około 7 mld złotych. Plan inwestycji przewiduje m.in. zakup nowego taboru oraz modernizację istniejącego, co w konsekwencji ma poprawić jakość świadczonych usług oraz pełną dostępność wagonów dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.


W samym 2018 roku PKP Intercity podpisało lub rozszerzyło umowy na zakup lub modernizację taboru, których łączna wartość to ponad 2,05 mld zł. Niemal 1,7 mld zł przewoźnik przeznaczy na komfortowe i nowoczesne wagony - zakup 55 nowych z Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski w Poznaniu oraz modernizację 285 posiadanych - przez Pesę Bydgoszcz oraz FPS H. Cegielski w Poznaniu. Nowy i zmodernizowany tabor będzie obsługiwał kilkadziesiąt pociągów, jeżdżących po całej Polsce. Dodatkowo PKP Intercity przygotowuje się już do kolejnych inwestycji.

Jak informuje spółka dzięki realizowanemu programowi inwestycyjnemu po jego zakończeniu w 2023 roku tabor PKP Intercity będzie w 80 proc. nowy lub zmodernizowany. Dodatkowo w 94 proc. pociągów pasażerowie skorzystają z klimatyzacji, a w co najmniej 77 proc. z nich także z bezprzewodowego internetu. W każdym pociągu przewidziana będzie również przestrzeń przystosowana dla osób poruszających się na wózkach oraz wydzielone miejsce na rowery.
 
Nowością na polskich torach będzie 60 wagonów typu COMBI, które zostaną dostarczone przez PESA Bydgoszcz. To pierwsze tego typu pojazdy w Polsce. Będą to wielofunkcyjne, przedziałowe wagony o podwyższonym standardzie, z wydzielonymi przedziałami rodzinnymi oraz przedziałem dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku. W wagonach wydzielona będzie także przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery. Pasażerowie zobaczą w nich także niespotykane dotąd w polskich pociągach maszyny do sprzedaży napojów czy batonów.


Źródło informacji: intercity.pl / Zjęcie: By Krzysztof Dobrzański - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. maszyny do batoników to ważna rzecz, ale pytanie brzmi - czy osoba na wózku będzie mogła bez problemu wsiąść do pociągu, czy nadal będzie trzeba organizować kilka dni wcześniej asystę i prosić o użycie windy lub wniesienie !

    OdpowiedzUsuń