wtorek, 30 października 2018

Dworzec w Białymstoku w pełni dostępny dla pasażerów z niepełnosprawnościami. Umowa na modernizację podpisana!


Już na początku 2020 roku podróżni będą mogli korzystać ze zmodernizowanego budynku dworca kolejowego w Białymstoku. Umowa na modernizację obiektu przewiduje kompleksową przebudowę, unowocześnienie oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kilka dni temu PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca - wykonanie prac budowlanych powierzone zostało firmie Budimex.

Budynek dworca zostanie istotnie przebudowany. Rozebrana zostanie wewnętrzna antresola, wykonany zostanie nowy układ funkcjonalno-użytkowy obiektu, na nowo zostanie zagospodarowany także teren przed dworcem. Dzięki modernizacji bryła dworca odzyska swój pierwotny kształt. Przywrócony zostanie także historyczny charakter wnętrza poczekalni – będzie ona bardziej przestronna i zapewniająca lepszą obsługę podróżnych.


Po zakończeniu prac remontowych dworzec będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - powstaną m.in. windy dla pasażerów z niepełnosprawnością. Dla osób niewidomych i niedowidzących zaprojektowano system oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących. " - Zależy nam na tym, aby dworzec w Białymstoku odzyskał swoją historyczną świetność, ale ważne są także nowe funkcjonalności ułatwiające korzystanie z obiektu wszystkim grupom podróżnych. Warto podkreślić, że obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dworzec w Białymstoku jest jednym z kilkunastu dworców w województwie podlaskim, które do 2023 roku zmodernizujemy lub wybudujemy od podstaw" - mówił Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Na czas remontu w Białymstoku powstanie dworzec tymczasowy. Obiekt zapewniający podstawowe funkcje związane z obsługą podróżnych znajdzie się na placu przed dworcem. Prace zakończą się w I kwartale 2020 roku, a koszt inwestycji wyniesie około 36 mln złotych.

Źródło informacji: pkp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz