wtorek, 14 sierpnia 2018

Rozpoczęła się przebudowa najważniejszej stacji kolejowej na Podkarpaciu. Będzie nowocześniej i dostępniej!


Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury na początku sierpnia rozpoczęła się przebudowa stacji kolejowej Rzeszów Główny. W ramach inwestycji zmodernizowane będą m.in. perony, powstanie nowe przejście podziemne oraz nowy przystanek kolejowy Rzeszów Zachodni. Efektem końcowym będzie zwiększenie komfortu podróżnych, korzystających z dworca oraz lepszy dostęp do pociągów dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji to ponad 200 mln złotych.

" - Dzięki rozpoczętym już pracom stacja Rzeszów Główny zmieni swoje oblicze. Będzie przyjazna dla pasażerów, a przede wszystkim będzie nowoczesna. Rzeszowska stacja jest najważniejszą na Podkarpaciu pod względem pasażerskim" – podkreślił podczas piątkowej konferencji Mieczysław Borowiec, dyrektor PKP PLK w Rzeszowie.


Na początku sierpniu rozpoczęła się rozbiórka torów i rozjazdów, zdemontowana została sieć trakcyjna nad torami w Rzeszowie Zachodnim. W pierwszej fazie inwestycji przebudowane będą m.in. 3 wiadukty przy Alei Wyzwolenia. Jeszcze w sierpniu demontaż starej konstrukcji obiektów rozpocznie 500-tonowy dźwig. Później, w kolejnych fazach, nastąpi montaż nowych konstrukcji.

W połowie sierpnia wykonawca przystąpi też do prac torowych w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Marii Konopnickiej. Przebudowa ulicy i montaż nowych urządzeń zwiększy poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniu torów z drogą. Przebudowany i poszerzony będzie wiadukt przy ul. Batorego, co ułatwi komunikację drogową.

Ponadto do końca roku oddany zostanie jeden z dwóch peronów nowego przystanku PKP Rzeszów Zachodni. Drugi peron na tej stacji będzie oddany w maju 2019. Prace na tym odcinku potrwają do maja przyszłego roku.

Zmodernizowana stacja Rzeszów Główny oraz dodatkowy przystanek Rzeszów Zachodni zapewnią pasażerom większy komfort obsługi. Na stacji Rzeszów Główny będą trzy nowe, wyższe perony, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dostęp na perony ułatwią nowe windy i ruchome schody. Powstanie nowe przejście pod torami.

Inwestycja w Rzeszowie, realizowana jest w ramach Krajowego Programu Kolejowego, projekt: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość podpisanej w czerwcu umowy to 205 mln zł netto. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień 2021.

Źródło informacji: rzeszow.wyborcza.pl, gov.pl/MinisterstwoInfrastruktury / Źródło zdjęcia: gov.pl/MinisterstwoInfrastruktury

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz