środa, 10 października 2018

Nowe prawa niepełnosprawnych pasażerów kolei przegłosowane przez Komisję Transportu PE


Szykują się ważne zmiany w prawie dla pasażerów kolei w Unii Europejskiej. We wtorek (9 października) Komisja Transportu i Turystyki w PE przegłosowała pakiet zmian w tym zakresie. Zgodnie z planami kolej ma być bardziej otwarta i przyjazna dla pasażerów z niepełnosprawnościami. Wprowadzone zostaną także większe odszkodowania za opóźnienia pociągów.


Jak informuje serwis Rynek Kolejowy skala zmian jest duża i bardzo korzystna dla pasażerów. Do najważniejszych należy wprowadzenie obowiązku wypłaty odszkodowania za opóźnienie oraz poprawa obsługi osób z niepełnosprawnościami. Posłem–sprawozdawcą nowych przepisów był prof. Bogusław Liberadzki (Sojusz Socjalistów i Demokratów).

Czego mogą się spodziewać pasażerowie z niepełnosprawnościami? Zgodnie z projektem na każdej stacji, niezależnie od wielkości i liczby obsługiwanych pasażerów, będzie można uzyskać pomoc od wyszkolonego personelu - bez konieczności zgłaszania takiej potrzeby z kilkudniowym wyprzedzeniem. Według założeń wsparcie asystentów na dużych dworcach będzie realizowane na bieżąco, na mniejszych konieczne będzie zgłoszenie o zamiarze podróży do trzech godzin przed odjazdem pociągu.

Za ewentualne uszkodzenia lub utratę używanego w podróży sprzętu wspomagającego podróżnego z niepełnosprawnością będzie odpowiadał przewoźnik. Ponadto wszystkie informacje związane z rezerwacją biletu, formami pomocy, przebiegiem podróży będą musiały być przekazywane pasażerom "w przystępnych formatach". Personel kolejowy będzie musiał przechodzić odpowiednie szkolenia podnoszące wiedzę nt. wsparcia i potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na zmianach mają skorzystać wszyscy pasażerowie - niezależnie od niepełnosprawności oraz długości planowanej podróży - wsparcie będzie realizowane zarówno podczas przejazdów podmiejską kolejką do pracy lub szkoły, jak i na dłuższej trasie.


Istotną zmianą ma być także wprowadzenie rekompensat za opóźnienia pociągu. Za opóźnienie powyżej 120 minut będzie można otrzymać pełny zwrot ceny biletu. Za opóźnienie od 90 do 120 minut trzy czwarte jego ceny, a połowę ceny biletu za opóźnienie od 60 do 90 minut. Regulacje będą dotyczyły wszystkich pasażerów.

Sprawozdanie komisji transportu trafić ma teraz na sesję plenarną, gdzie już wkrótce będzie głosował nad nim Parlament Europejski. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w listopadzie lub grudniu tego roku. Nowe przepisy dotyczące praw pasażera mają wejść w życie w 2020 roku.

Źródło informacji: rynek-kolejowy.pl

Lubię to! / Udostępnij na Facebook!

1 komentarz:

  1. Proszę powiedziec kiedy niepelnosprawni na wozku inwalidzkim nie będą podróżowac w wagonie WARS ?Jak dla nas nie jest to miejsce komfortowe

    OdpowiedzUsuń